Sistemik Psikoterapi Uygulamaları

 

Sistemik Psikoterapi, bireyin çevresiyle yaşamış olduğu geçmişteki yaşantılarına bağlı mevcut ilişkilerinde ortaya çıkan psikolojik yakınmaları değerlendirir ve  bu yakınmalara  ilişkin iyileşmeyi amaçlar. Genellikle çift ilişkilerinde ve aile ilişkilerindeki yakınmalarda yararlı olduğu kabul edilir.  Ancak bireysel yakınmalarda da yarar sağlamaktadır. Terapi sürecine ailenin bazı üyeleri de  iyileşme amaçlı olarak katılabilir.

Sistemik Psikoterapide Ne Olur?

Bir çiftte veya ailenin bir üyesinde, genellikle aile içinde veya çiftler arasında bir zorluk yaşandığında bunun bireye olan etkileri sonucunda yakınmalar ortaya çıkar.  Bireyler birbirlerine karşı çift ve aile üyesi olarak nasıl davranırlar? Bu davranışlar arasında yakınmalara yol açanlar nelerdir? Yakınmalara neden olan davranışlar nasıl değişebilir? Değerlendirmeleri üzerinde çalışılır.  

Birey olarak yaşamınızda güçlük oluşturan bir durum olduğunda, sistemik bir terapist yakınmalarınız ve uyum güçlüklerinizle ilgili konularda   yaşam kalitenizi arttırmak amacıyla sizinle birlikte çalışacaktır.  Üyesi olduğunuz aile ve ilişkiler sistemi içinde, herkesin sizin yakınmanızla ilgili, kendini nasıl hissettiği, yakınmaya etkilerinin ne olduğu ve ilgili durumdan nasıl etkilendiği gibi konularda ayrıntılı olarak değerlendirmeler olacaktır. 

Sistemik psikoterapist çiftle, aileyle veya bireyle ilgili çalışırken bazı zamanlarda bir ekip olarak bulunabilir, bir veya iki yardımcı terapistle (ko-terapistle) birlikte çalışabilir. Çift ve aile ilişkileri içinde kişiler arasında ilgili yakınma, güçlük, karşısında farklı bakış açıları olabilir. Çift ve aileyle çalışılırken, birden çok terapistin süreç içinde yer alması, zorluk ya da problem etrafında geliştirilecek farkındalıklar konusunda genellikle yararlıdır. Sistemik psikoterapist, değişiminin, çözümün, parçası olarak oturumlar arasında danışanlara yapılacaklar üzerinde görüş belirtebilir. Bireye günlük yaşamında olanlar karşısında farklı bir bakış açısı geliştirebilir, kişinin aynı durumu farklı bir şekilde değerlendirmesine etki yapacak geribildirimler verebilir. Sistemik bir terapistle duygusal veya psikolojik zorlanmalarınızla ilgili bir çok konuda  çalışabilirsiniz.

Yorum eklemek için giriş yapın

Bu kategoriden diğerleri: